Meie lood

Häkatoni võit - Estränd on sündinud! 01. veebruar valdek.rohtma

Tahad muuta maailma, alusta endast ja oma kogukonnast!

Möödunud nädalavahetusel (29.-30. jaanuaril) pühendasid Võnnu Keskkooli kolm gümnasisti oma kvaliteetaja imelisele õpiretkele kodust eemal.

Tiim koosseisus Sandra Kroon, Annette-Mari Uudam ja Mariann Jõgi võtsid osa Tallinnas TalTech Mektory keskuses (Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus, mis viib kokku teadlased, tudengid ja ettevõtted) MTÜ Mondo ja DD Stratlab korraldatud kliima ja rände häkatonist.

Tegemist on sündmusega, kus genereeritakse ideid ja tehakse ettevalmistusi mõtete teostamiseks. Töö oli äärmiselt intensiivne ja fookustatud. 3-5-liikmlised noorte tiimid  otsisid loovaid lahendusi kliima ja rände väljakutsetele. Kuid mitte ainult, võis mõelda ka laiemalt – mida nad tahaksid oma kogukonnas või Eestis laiemalt ära teha: kuidas toetada sisserändajate kohanemist, kuidas kaasata välismaal elavaid kodumaalasi Eesti ellu, kuidas anda hoogu Eesti kliimaliikumisele või kuidas tulla elus toime võimalikult väheste asjadega. Need olid vaid mõned teemad.

Häkatoni käigus läbi viidud protsessis said tiimid abi ja tuge, et kahe päevaga jõuda ideest päris plaanini, mida hakata koos ellu viima. Parimatele oli ette nähtud stardi- ja auhinnaraha 1000 eurot ning edasine mentori tugi idee teostamisel.

Võnnu noorte idee on esmapilgul lihtne ja loogiline, kuid süvenedes näeme teema sisulist sügavust, mitmemõõtmelisust, hoolivust ja ajatust. Eks see ongi geniaalsetele ideedele omane.

Nimelt asub tiim looma oma ettevõtet, et arendada koostööd kodumaa ja väliseestlaste kogukondadega. Luuakse tarneahel, kus Eestist eemalolijad saaks lihtsamini nautida kodumaist toodangut toidust käsitööni.

Neiud kirjeldavad häkatonil toimunut järgmiselt:

„Saime valida päris mitmest väljakutsest meile sobivama. Väliseestlaste sideme kadumine Eestiga kõnetas kogu tiimi, sest meil endilgi on välismaal tuttavaid. Hakkasime sellele teemale keskenduma ja tuli meelde, et inimesed sageli igatsevad neid toite ja meeneid, mida Eestist saab. Oli küll erinevaid variante, mida täpsemalt saata väliseestlastele, aga lõpuks jäime toidu ja käsitöö juurde. Kahe päevaga arendasime ideed ja lõpuks valmis ettevõtte loomise kava.

Idee võitis ühe peapreemiatest ning nüüd ootavad ees viis tegusat kuud põnevate aruteludega ja oma esimese päris ettevõtte loomisega seotud probleemide lahendamist.

Tiimi liikmed lisasid: “Projekti nimeks sai Estränd - Eesti Rändab. Ettevõtte idee seisneb selles, et teeme koostööd väliseestlaste organisatsioonide ja erinevate asutustega (suurfirmad ja kohalikud ettevõtted). Eesmärk on viia killuke Eestit väliseestlasteni ja muuta Eesti kohalikke ettevõtteid tuntumaks.“

Veelkord suur-suur aitäh osalemise eest ja palju õnne võidu puhul! Aitame ja muidugi elame kaasa.

#Võnnustmaailma #maailmastVõndu #jagatudteekonnad #meilonainultüksplaneet #1Planet4All #Hackaton

Häkatoni korraldatakse MTÜ Mondo projektide 1Planet4All ning Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil raames, mida rahastavad Euroopa Komisjon, Eesti Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest, Kultuuriministeerium ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Tahad muuta maailma, alusta endast ja oma kogukonnast!

Neiud kirjeldavad häkatonil toimunut järgmiselt: