Oluline

Täiskäik edasi! 02. september valdek.rohtma

Lugupeetud vallavanem, hoolekogu liikmed, koolipere, lapsevanemad ja külalised!

On selline hetk aastas, mil pidulikkus poeb hinge. Varakult on värin põues enne septembrit, sest midagi müstilist või maagilist on saabumas. See on hea ärevus!
Eriti hea on müstika ja maagia juures see, mida me ise loome, tunneme, ootame ja millise pühadusega valmistume.

Kooliteed alustajatel mõistagi rohkem, abiturientidel pisut vähem. Kuid suurem või väiksem algus on see meie kõikide jaoks. Niisiis - teeme palun nii, et ühe sõnapilve vahetame teise vastu. YOLO, KLE, PTV, normaalne jne las jääb uut suve ootama ja võtame kasutusele näiteks tere, mina, tahan, aitäh, kas saan aidata, heategu.

Nii on algus akadeemilisem, viisakam, hoolivam ja edukam, samuti suurem valmidus, et õppida kõvasti, avastada palju, lugeda rohkelt ning uurida-uurida-uurida-avastada.

Kui ainult korraks tagasi vaadata, alustasime eelmist õppeaastat 156 õpilasega. Täna alustame 168 noormehe ja neiuga. Meie kollektiiv on kasvanud, et kool saaks parimal võimalikul viisil täita talle pandud ja ka koolikogukonna enda poolt seatud ootusi.

Pean rääkime siin ühe lühikese loo suvel toimunud kokkusaamisest, kus suurlinna maineka kooli üks õpetaja lausus vestluses nii: „Sa ei jää ju Võndu?!“. Olin hetkeks kohmetunud ja kiire kahekõne minu sees kõlas umbes nii, et kas ma nüüd imestan või vihastan, kas vaikin või pean pika monoloogi sellest, et tähed saavad süttida kõikjal… . Valisin kesktee – teatades, et ma tõesti ei tea, mida toob aeg, kuid Võnnus on väga tore, siin on meeletult vahvad õpilased, hooliv ja töökas koolipere ning kogukond. Olen lubanud viitsida ja panustan nii, nagu oskan. See on ajatu mõõde. Ühtlasi palusin sel teemal mind mitte kunagi enam kõnetada.

Las see lugu jääb, kuid nii ma tõepoolest arvan. Nähes õpilaste arvu kasvu, kollektiivi töökust, investeeringuid koolikeskkonda, kogukonna kasvavat huvi, siis see on vastutus, mis minu sees muundub energiaks. Loodan, et meil kõigil. Ühiselt panustades saame oma kooli veel paremaks teha. Tihti olen meenutanud hiljutist näidet, et riik pakkus arvutivõrgu uuendamiseks toetust lisatingimusega, et keskkooli aste kaotataks. Vallale ei olnud see vastuvõetav ja hange ning investeeringud viiakse ellu selle toetuseta, omal käel. Aitäh usalduse eest!

Head lapsed, neiud ja noormehed. Proovige iga kord, kui *ma pean* keelele tuleb, pisut hetkeks peatuda ja sõnastada see tunne hoopiski *ma tahan*.
Viitsime, jaksame ja tahame. Nii on palju toredam!

Armsad vanemad, vallavalitsuse ja kogukonna liikmed, aitäh usalduse eest. Me võtame teie kõige kallima vara ja anname parima ning natuke enam, et nad oleks hoitud, õpetatud ja täis valmidust õppida igal pool, kohaneda ning elus hästi hakkama saada!

Kallid kolleegid, usun, et igaüks on juba täna teinud natuke rohkem kui eelmisel aastal sel ajal. Koolimaja särab, söökla külmikud on hõrgutiste tegemiseks kraamist pungil ning uued töövihikud ootavad leide ja mõtteid, külalised kutsumist, põnevad sündmused kavandamist ja elluviimist.

Püüame kokkuvõttes mõelda, et me oleme kõik viielised ja eeskujulikud ning alanud õppeaastal ei ole muud, kui seda taset hoida.

Eile käisin koolimajas veel viimase tiiru enne kooliaasta algust. Alati tahaks rohkem, kuid palju on tehtud ning õppeaasta saab alata. Ühtlasi kirjutasin esimesena alla koolirahu programmile meie koolis. Võnnu Keskkool on üks paljudest koolidest, kus peame oluliseks, et kiusamisel poleks kohta. Selleks palun meid kõiki toimida nii:
•    Märkame, kuulame ja tunnustame üksteist;
•    Oleme sallivad, hoiame kokku ja aitame üksteist;
•    Teeme koostööd ja osaleme aktiivselt koolielus, armastame õppimist ja õpetamist;
•    Hoidume vaimsest ja füüsilisest vägivallast ja meelemürkidest – kool peab olema turvaline ja mõnus paik!

Palun, et oleme üksteisele heaks eeskujuks – muutused algavad meist endist!

Ela, õitse ja kasva, armas Võnnu Keskkool, ja meie kõik selle sees. Täiskäik edasi. Head uut õppeaastat!

Valdek Rohtma
02.09.2019

Lugupeetud vallavanem, hoolekogu liikmed, koolipere, lapsevanemad ja külalised!

Viitsime, jaksame ja tahame. Nii on palju toredam!

•    Märkame, kuulame ja tunnustame üksteist;
•    Oleme sallivad, hoiame kokku ja aitame üksteist;

Palun, et oleme üksteisele heaks eeskujuks – muutused algavad meist endist!

Valdek Rohtma
02.09.2019